Nashville Track Results

The Scrapperettes finished in a tie for fourth March 20 at the Panther Relays in Ashdown.
Ashdown won the meet, followed by Trinity, Prescott and the Scrapperettes.
“It was a good meet,” Coach Ron Alexander said, with two Scrapperettes qualifying for state.
Kassidy Snowden won the long jump with a mark of 16-5. She was second in the high jump at 5-3 and qualified for state.
Snowden was also second in the triple jump at 33-10.
Lacie Grace won the discus with a throw of 98-6 and qualified for state. Lydia Gaddis was third at 95-7.
Karie Porter was fourth in the shot put with a personal best throw of 30-1. Gaddis was fifth at 28-9.
The Nashville Scrapper track team divided into two squads and competed in two locations Thursday, March 20.
Nashville finished fifth at Magnolia and sixth at Ashdown.
Results from the Magnolia meet include the following:
High jump – 2. Brandon Shamrock, 6-03.
Discus – 7. Rashon Lee, 126-10.
4 x 800-m relay – 3. Nashville, Eric Perez, Braden Bowman, Ignacio Perez and Robbie Morphew, 9:05.43.
110-m hurdles – 6. Shamrock, 16.67.
1600-m run – 1. Eric Perez, 4:46.64, a meet record.
4 x 100-m relay – 8. Nashville, Andrew Hawthorne, Jalen Jones, Lee Scroggins, Jackson Beavert, 45.65.
400-m dash – 3. Beavert, 52.98.
300-m hurdles – 3. Shamrock, 42.16.
800-m run – 2. Eric Perez, 2:06.56.
4 x 400-m relays – 6. Nashville, Beavert, Warren May, Corey Cooper, Shamrock, 3:45.24.
Arkansas High won the Magnolia meet with 156 points. De Queen was second, followed by Camden Fairview, Magnolia, El Dorado, Nashville, Pine Bluff, Genoa Central, Little Rock McClellan and Watson Chapel to round out the top 10. Nashville had 53 points.
Results from Ashdown include the following:
100-m dash – 8. Jamie Newton, 11.94.
4 x 100-m relay – 5. R’Ques Hughes, Newton, Jaymric Gamble and Kayvion Burris, 47.99.
400-m dash – 5. Burris, 56.35; 6. Jailon Gamble, 56.52.
800-m run – 7. Eduardo Capetillo, 2:26.35.
200-m dash – 6. Newton, 24.83.
4 x 400-m relay – 5. Burris, Gamble, R. Hughes and Trey Hughes, 3:55.34.
Pole vault – 4. LaDarius Daniel, 10-0.
Triple jump – 3. Trey Hughes, 41-2.5.
High jump – 7. Trey Hughes, 5-6.
Ashdown won the meet with 158 points. Arkansas High’s JV was second with 109; followed by Prescott, De Queen, Idabel and Nashville. The Scrappers had 41 points.
Junior High Results
The Nashville Junior Scrapperettes won the girls division of the Junior Southwest Sporting Goods Relays March 18 at Scrapper Stadium with 163 points.
Magnolia was second, and Arkansas High finished third.
Brookelyn Cox of Nashville received high point honors with 44 points.
The Junior Scrappers were third in their division with 126 points behind De Queen and Magnolia.
Darius Hopkins of Nashville earned high point honors with 36.5 points.
Results for the junior Scrapperettes include the following:
High jump – 1. Asia Munn, 4-09; 4. Williams, 4-00.
Long jump – 2. Chelsey Hile, 15-0 1/2; 5. Cox, 13-11.5.
Triple jump – 1. Cox, 30-10.25; 4. Kianna McElroy, 28-10.75.
Shot put – 4. Cox, 30-10.5; 6. Munn, 29-07.
Discus – 7. Laisa Ramirez, 54-10; 8. Bailey Denton, 53-11.
4 x 800-m relay – 2. Nashville, Jessica Bradvord, Denton, Lynsey Fatherree, Felicity Green, 11:56.69.
100-m hurdles – 1. Asia Munn, 18.46; 5. Kaliea Munn, 19.74; 8. Green, 21.62.
100-m dash – 2. Cox, 12.85; 6. Williams, 13.44.
1600-m run – 2. Hile, 6:09.57; 5. Jasmin Scott, 6:50.60.
4 x 100-m relay – 4. Nashville, Asia Munn, Cox, McElroy, Williams, 56.48.
400-m dash – 1. Cox, 66.21; 3. Cloe Scoggins, 69.76.
300-m hurdles – 1. Asia Munn, 52.99; 5. Kaliea Munn, 59.01; 7. Daisy Grundy, 67.30.
800-m run – 2. Denton, 2:55.34; 3. Ramirez, 2:56.93; 4. Hile, 3:04.05.
200-m dash – 3. Cox, 28.31; 4. Williams, 28.36.
4 x 400-m relay – 1. Nashville, Bradford, Allison Reeder, Scoggins, Hile, 4:54.22.
Results for the junior Scrappers include the following:
High jump – 2. Sam Cogburn, 5-06; 5. C.J. Spencer, 5-04; 6. Darius Hopkins, 5-04.
Long jump – 1. Hopkins, 19-02; 3. Cogburn, 18-07.75.
Triple jump – 5. Spencer, 37-03.25; 8. Austin Gibbs, 35-11.50.
Shot put – 3. Jarvis Holmes, 42-09.00; 7. Kirby Adcock, 38-09.00; 8. Mace Green, 38-06.00.
Discus – 4. Austin Bowman, 117-03; 6. Chris Waldrop, 115-01; 7. Adcock, 110-06; 8. Holmes, 116-11.
Pole vault – 4. Dalton Smead, 9-00; 5. Trace Beene, 9-00; 6. Tyler Hanson, 7-06.
4 x 800-m relay – 3. Nashville, Kenneth Luper, Green, Ty turney, Alec Littlefield, 9:47.53.
100-m hurdles – 3. Gibbs, 18.42.
100-m dash – 1. Hopkins, 11.42; 6. Giggs, 11.99.
1600-m run – k7. Angel Hernandez, 6:04.15.
4 x 100-m relay – 3. Nashville, Littlefield, Hopkins, Spencer, Gibbs, 47.53.
400-m dash – 3. Hopkins, 57.04; 6. Cogburn, 61.41; 8. Walker, 62.46.
300-m hurdles – 1. Gibbs, 45.56.
800-m run – 4. Littlefield, 2:25.35; 7. Luper, 2:32.49.
200-m dash – 3. Hopkins, 24.04.
4 x 400-m relay – 4. Nashville, Luper, Green, Turney, Littlefield, 4:08.68.

Comments are closed.